Jusuf Dobra (JusaBond)

HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Bashkohen Microsoft Dhe Yahoo, Për Të Rivalizuar Me Google!

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

PostSubject: Bashkohen Microsoft Dhe Yahoo, Për Të Rivalizuar Me Google!   Sun Oct 04, 2009 7:45 am

Kompanitë amerikane Microsoft dhe Yahoo njoftuan se kanë rënë dakord për partneritet në fushën e makinave të kërkimit në internet dhe reklamimit, marrëveshje kjo e cila do të duhej të dobësojë pozitën dominuese të Google, si makina më e madhe e kërkimit në Internet, si dhe grumbulluesi më i madh i reklamave online.

Në maj të vitit të kaluar kompania Microsoft u tërhoq nga një ofertë për përvetësimin e faqes së Yahoo e cila kishte vlerë 47,5 miliardë dollarë, sepse menaxhmenti i saj e konsideronte si ofertë të ulët, dhe oferta më pas u refuzua. As oferta pasuese nuk është pranuar, dhe marrëveshja i referohet vetëm blerjen e makinës së kërkimit.

Numri një në botë në fushën e kërkimit të internetit, kompania Google, posedon me 67 për qind të tregut.

Sipas hulumtimit të tregut të bërë nga agjencia comScore, Yahoo është në vendin e dytë, me një shumë më të vogël të pjesëmarrjes në treg me vetëm tetë për qind. Microsoft mbulon tre për qind të tregut.

By:Admin
Back to top Go down
View user profile http://vushtrria.4rumer.com

Bashkohen Microsoft Dhe Yahoo, Për Të Rivalizuar Me Google!
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Skaven Clan Pestilens Rat Ogre Question
» JJ Gerard Butler and Michelle Monaghan: Preacher Pair
» IS THE UNITED STATES THE NEXT GREECE- DEFAULT ? OPNION ?
» Swap Meet in St.Louis this Saturday !
» What the freakingheck is wrong with some people?