Jusuf Dobra (JusaBond)
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Historiku i Kosoves(V)

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 36
Join date : 2009-09-15

PostSubject: Historiku i Kosoves(V)   Fri Oct 02, 2009 3:55 pm

Historiku
Klubi Futbollistik Kosova nga Vushtrria ka një simbolikë interesante. Ai është i themeluar, sipas të dhënave që në vitin 1922, por që ka zhvilluar shumë pak ndeshje, të cilat aso kohe kanë qenë vetëm të karakterit miqësor dhe që ka figuruar si klub. Mirëpo, pas luftës së Dytë botërore klubi riorganizohet dhe inkuadrohet
në sistemin e garave të organizuara atëbotë. Pas mëvetësimit dhe mbarimit të luftës, për gjithë këtë kohë Kosova ka qenë e rreshtuar dhe ka luajtur rol të rendësishëm në rrjedhat e futbollit tonë. Ajo, pas disa krizave të përjetuara si edhe çdo klub tjetër, rikthehet në Superligë, para sa vjetësh dhe është anëtare standarde, duke qenë shpesh ndër ekipet më të vizituara nga publiku.

Emrat e shquar:
Janë shumë futbollistë të njohur që kanë buruar nga breza e kohë të mëhershme. Disa nga më të shquarit janë: Ramadan Cimili, Sabit Dallku, Ramadan Mehana, Isa Sadriu, Gani Llapashtica, Besim Pantina, Besnik Kollari, Armend Dallku etj., emra të cilët më endje kujtohen.

Tifozët
Forca, janë fansat zyrtarë të klubit KF Kosova dhe janë shumë të zjarrtë në përkrahje të idhujve të tyre

KF Kosova Vushtrri
Emërtimi i plotë: Klubi Futbollistik Kosova
Qyteti: Vushtrri
Themeluar në vitin: 1922
Stadiumi: i qytetit
Kapaciteti: rreth 5.000
Tifozët: "Forcat"
Kryetar: Basri Asllani
Kryetrajner: Arbnor Morina
Rangu: Raifajsen Superliga
Fanelat: Kaltër
Uebsajti: www.kfkosova.com
Sponzorët: Agjensioni Turistik “Krasniqi” - Vushtrri, Profitech - Basri Asllani

Ekipi i Kf Kosoves Vushtrri
Portieret
1. Burim Sadiku 15.05.1988
2. Ridvan Beqiri 24.11.1980
3. Bejtë Smakolli 14.04.1985

Mbrojtësit
4. Xhavit Mehmeti 12.08.1976
5. Blerim Vilanci 08.06.1986
6. Festim Istrefi 28.01.1991
7. Ilir Izmaku 17.03.1983
8. Ismet Caka 05.01.1986
9. Fatlum Krasniqi 03.10.1990
10. Kujtim Patina 04.04.1989
11. Mehë Uka 30.09.1989

Mesfushoret
12. Mensur Maxhuni 19.08.1978
13.Bahri Kera 18.11.1988
14.Bekim Musliu 25.05.1979
15. Faruk Zeneli 25.12.1981
16. Florim Sokoli 01.01.1988
17. Arbër Ahmeti 11.10.1988
18.Bashkim Shala 05.04.1991

Sulmusit
19. Armend Zabërxha 25.11.1986
20. Bajram Zuqaku 26.07.1988
21. Alban Hoxha 17.07.1986
22. Armend Ibrahimi 05.02.1981
23. Lutfi Kelmendi 17.03.1991
24.Mirsad Maxhuni 24.05.1988
25. Burak Kera 17.03.1991
26. Emir Rama 07.03.1989
27. Ilir Hasani 26.03.1988
28.Mensur Çerkezi 05.08.1985
29. Arbanis Maxhuni 22.08.1991
Back to top Go down
View user profile http://vushtrria.4rumer.com
 
Historiku i Kosoves(V)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Vushtrria Forum :: Sport-
Jump to: