Jusuf Dobra (JusaBond)
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Pjesa Eduaktive

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 36
Join date : 2009-09-15

PostSubject: Pjesa Eduaktive   Tue Sep 15, 2009 9:40 pm


Misteret e zhdukjes se avioneve dhe anijeve ne Trekendeshin e
Bermudeve marrin fund ne nje emision te televizionit britanik BBC. Keshtu sipas BBC-se zhdukja e dy anijeve ne vitet 1940 dhe 1941 si dhe e dy avioneve transporti ushtarak anglez disa vite me vone nuk ka asnje grimce misteri.
Anija e zhdukur pa lene gjurme me 1940 eshte mbytur pasi kishte udhetuar per nje kohe te gjate ne ujerat e Oqeanit Atlantik dhe eshte bere pre e nje stuhie ku si pasoje eshte detyruar te perdore maksimumin e fuqise motorike cka ka sjelle edhe konsumim me te madh te karburantit i cili nuk u ka mjaftuar 30 marinareve qe ndodheshin ne bord per te zbarkuar ne breg. Ndersa misteri i dyte, ai i anijes se vitit 1941 eshte i gjithi nje defekt teknik. Ne bord te anijes kane shperthyer flaket ne sektorin e djegies se karburantit qe ka sjelle edhe mbytjen e menjehershme te saj. Ndersa ne rastin e nje avioni ushtarak britanik Avro Tudor IV, i cili u zhduk me 30 janar te vitit 1948 ne “Trekendeshin e Dreqit”, shpjegimi qendron serish ne perfundimin e sasise se karburantit qe kishte mjeti fluturues.

“Duke qene se avioni ka udhetuar pergjate gjithe rruges se tij ne nje lartesi nen 2 mije metra, forca gravitacionale qe i duhej te mposhtete avioni ishte me e larte se ajo ne fluturime mbi 8 mije metra c’ka ka sjelle edhe djegie me te shpejte te karburantit te karburantit te avionit qe eshte rrezuar me pas ne uje”, ky eshte shpjegimi i dhene nga BBC per zhdukjen e avionit ne 1948. Programi "godet" rende te gjitha dokumentaret dhe filmat e realizuar deri me tani ne lidhje me zhdukjen e disa anijeve dhe avioneve dhe sipas tyre jep me shume fakte racionale dhe te arsyetuara per te gjithe njerezit dhe kureshtaret.

Kurizoitete Tjera
Femija amerikam Michael Kimi nga Pensakola e Florides,eshte me inteligjenti ne rruzullin tokesor.Si 6 vjeçar mbaroi shkollimin e larte.Dhe si 10 vjeçar mbrojti tezen e doktoratures.(LUM KY).


Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj siç percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe gjenden branda trungut.


Per nga rezervat e kromit,shqiperia renditet ne vend te pare ne bote.Ku mund te permendim ate te Burrelit(ku prinderit e mi kane punuar mbi 25 vjet) dhe ate te Elbasanit.


Humnera me e njohur ne bote eshte "Jean Brener",ne Pirenej me thellesi 1.535 m.


Vali i ullirit,eshte nje lubrifikant(pastrues) i shkelqyer i zemres dhe i arterieve.


Njerezit qe pijne me shume çaj se kafe,jane me te mbrojtur nga disa lloje kanceresh,si ai i melçise,zorres e stomakut.


Spitali i thotë plakut 71-vjeçar se është shtatzënë

Një pacient i cili po vuante nga dhimbjet e rënda të stomakut ka marrë këtë lajm të habitshëm nga letrat e spitalit: "Bazuar në vizitën tuaj sot, ne e kemi kuptuar se jeni shtatzënë". Me të vërtetë e habitshme pasi që bëhet fjalë për babagjyshin 71-vjeçar John Grady Pippen.

Personeli mjekësor në spitalin Curry General të Gold Beach (SHBA) i kanë dhënë mekanikut të pensionuar këtë lajm qesharak, së bashku me disa ilaçe kundër dhimbjeve.

Administratori i spitalit William McMillan ka sqaruar së një shtypje e gabuar e tastierës ka shtyrë kompjuterin e spitalit të jep të dhëna të gabueshme për babagjyshin.

60 orë i varur me kokë teposhtë

Ditën e parë dhe sidomos natën e parë ishte shumë vështirë kur u bë ftohtë mendova se nuk ka gjasa që të qëndroj dhe e pyetja veten pse vendosa ta bëjë këtë punë", thotë magjistari Dejvid Blejn.

Heroizmin e fundit magjistarit Dejvid Blejn e bëri në Nju Jork. Plot tri ditë qëndroi i varur midis dy drunjve sikurse lakuriq në orvatjen që të qëndroj 60 orë i varur me kokë teposhtë.
Mjekët të cilët vazhdimisht e mbikëqyrën gjendjen e tij shëndetësore, thanë se gjatë gjithë kohës funksionet e tij vitale ishin stabile dhe se ai pas tri ditëve në pozitë të varur është në formë me të mirë se sa që ishte në fillim.

"Në fillim ishte vërtetë shumë - shumë vështirë. Ditën e parë dhe sidomos natën e parë kur u bë ftohtë mendova se nuk ka gjasa që të qëndroj dhe e pyetja veten pse vendosa ta bëjë këtë punë?", thotë magjistari Dejvid Blejn,

Derisa Blejn qëndronte me kokë teposhtë, frika më e madhe e mjekëve ishte se ai mund të dehidrojë, të verbohet ose madje t'i paraqitet tromboza. Mirëpo, që t'i shmanget ndonjë rreziku për shëndetit e tij, magjistari 35 vjeçar vazhdimisht stërvitet dhe nuk flen fare. Rregullisht pin lëngje, kurse edhe në të kaluarën tregoi se është i aftë të realizojë ide të pamundshme.
Më parë Blejn kaloi 60 orë në akullnajë, agjëroi 44 ditë në kuti të pleksiglasit të varur mbi Lumin Temza në Londër, kurse njëherë lejoi që edhe të varroset i gjallë.

Kuzhinieri rrah klienten e pakënaqur

Para se të filloni të bëni kritika për përgatitjen e ushqimit nga kryekuzhinieri në restorantin në të cilin hani mendoni mirë për këtë, sepse mund të ju ndodhë edhe kjo...

Kuzhinieri i një restoranti të Hong Kongut, i specializuar për ushqimet me brumëra, ka rrahur mysafiren e cila ka guxuar “t’i nxjerrë kajde” kualitetit të ushqimit të tij.

Gruaja 47-vjeçare është sulmuar në mënyrë të egër pasi që është ankuar në ushqimin i cili i është shërbyer në restorant. Kur e dëgjuar “ankesën e ashpër” në llogari të tij, kryekuzhinieri 50-vjeçar ka vrapuar nga kuzhina dhe e ka goditur gruan në kokë me pjesën e kundërt të sëpatës së mishit.

Atë kanë arritur ta ndalojnë mysafirët tjerë të restorantit.

Kuzhinieri është arrestuar, gjersa gruaja është transportuar për në


1 - Lepujt i pelqejne embelsirat por nuk mund t’i hane sepse organizmi i tyre nuk mund t’i trese sheqernat.
2 - Kermijte kane 4 hunde: 2 per te marre fryme dhe 2 per te nuhatur.
3 - Bletet kane qime edhe mbi sy ne menyre qe te mund te kapin sa me shume pjalm qe te jete e mundur.
4 - Kemba e djathte e pules eshte me e ndjeshme se kemba e majte e saj, e cila eshte me muskuloze dhe me e forte.
5 - Spermatozoidi i miut eshte me i madh se spermatozoidi i elefantit.
6 - Pleshtat kane shkaktuar nje numer me te madh vdekjesh se te gjithe lufterat e te gjitha koherave.
7 - Perseri per pleshtat. Ato kane qene shkaku i vdekjes se nje te tretes se popullsise ne Europe ne shekullin XIV.
8 - Macet perdorin mustaqet per te matur gjeresine e vrimave apo vendeve te ngushta dhe per te kuptuar nese trupi i tyre eshte ne gjendje te kaloje ne keto vrima.
9 - Peshqit ngjyre floriri do t’a humbnin ngjyren e tyre pa driten e diellit. Ata kane nevoje per pranine e drites se diellit per te mbajtur pigmentin e tyre karakteristik.
10 - Albatroset jane ne gjendje te fluturojne per mijera e mijera kilometra pa u ndalur.
11 - Disa aligatore (lloj krokodili) Kineze dhe Amerikane, gjate stineve te ftohta futen poshte debores dhe qendrojne aty per muaj me radhe duke lene jashte vetem nofullat per te marre fryme.
12 - Delfinet, kur flene, mbajne nje pjese te trurit zgjuar dhe ne te njejten menyre mbajne edhe nje sy hapur.
13 - Disa luane jane ne gjendje te riprodhohen deri ne 50 here ne dite.


14 - Ne qofte se i ngrihet bishti nje kanguri, ai nuk mund te kerceje me sepse bishti i sherben per te balancuar peshen.
15 - Krokodili nuk mund t’a nxjerre gjuhen jashte nga goja.
16 - Elefantet jane gjitaret e vetem qe nuk mund te kercejne
17 - Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres.
18 - Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht.
19 - Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg.
20 - Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira.
21 - Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle.
22 - Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta.
23 - Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter.


24 - Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart.
25 - Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene.
26 - Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate.
27 - Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza.
28 - Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda.
29 - Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale.
30 - Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje.
31 - Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar
Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen çdo sekondë.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
Salomon dtth Paqedashes.
Timote dtth Lavdi Zotit.
Elishah dtth Zoti është shpetimi im.
Ezekiel dtth Fuqia e Zotit.
Jeremia dtth Lartesia e Zotit.
Daniel dtth Gjyqi i Zotit.
Gjon dtth i Bekuari i Zotit.
Barnaba dtth Biri i ngushellimit
Meshtari Pianton beri bicikleten e pare.
Mesharin e don Gjon Buzukut (1555) e zbuloi ipeshkvi i Shkupit Imzot Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova.
Termometrin e ka zbuluar Galileo Galilei ne vitin 1597.
Lui Paster (1822-1897) shkenctar francez zbuloi vaksinen kunder terbimit dhe semundjeve te tjera ngjitese, me profesion nuk ka qene mjek, por kimist dhe fizikant.
Sipas Entit Statistikor te Kosoves dhe IOM, rreth gjysma e popullsise se Kosoves është nen 25 vjec.
Universitetin e pare ne bote ne kuptimin modern e themeloi dhe e organizoi Kisha Katolike ne Paris.
Gioia, diakon katolik është shpikesi i magnetit dhe busolles.
Rregulltari Spina zbuloi syzet e para.
Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macet , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë 50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
Thëllëza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar sallami me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.
Me gjatësinë e vertetuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjve të nbajtur në Stamboll.
Në Britaninë e Madhe është rriturr lakra më e madhe. Pesha e saj është 51,80 kg.
Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të zere 200 udhëtarë.


Braziliani Edson Donasimento Pele, konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako". Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.
Alfabeti më i gjatë është ai i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
Kanoniku Kopernik zbuloi levizjen e tokes dhe te planeteve rreth diellit.
Meshtari Lana krijoi alfabetin për te verber.
Emri Mikael dtth Kush është si Zoti.
Gabriel dtth Fuqia e Zotit.
Rafael dtth Ilaçi i Zotit.
Luftërat dhe statistikat:
Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecias dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.
Zogu nuk e ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.
Qukapiku në ditë ha mesatarisht 3000 kandrra.
Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor, Angli u nxor lemshi i rëndë 2,5 kg nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur. Operimi u realizua në mars 1985.
Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri më modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarriku.
Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.
Në 1870 në Londër jetonin më shumë irlandezë sesa në Dublin.
Grekët e lashtë peshkun e quanin IHTHYS. Te krishteret e pare prej kesaj fjale nxoren inicialet: Jezu Krishti Zot është Shelbuesi yne. Meqe ata nuk kishin guximin te shpalleshin si te krishtere, me simbolin e peshkut e njihnin besimin e krishtere te njeri-tjetrit.
Ungjilli shqip është perkthyer ne vitin 1824 dhe doli ne Korfuz pjeserisht dhe me 1827 i plote. Botues i Ungjillit dhe drejtues i punes ishte Grigor Gjirokastriti.
Durrësi ne shek. XIV kishte 25000 banore dhe ishte nje nder qytetet me te medha te Evropes.
Bashkimi Evropian ka 456 milione banore, prej tyre 368 milione te krishtere, 262 milione katolike.
Jordania ka 5 milione banore, 75 mije prej tyre janë katolike.


Gjuzepe Garibaldi i cili luftoi për bashkimin e Italise dhe ishte nje nder politikanet me te shquar italian, ishte arberesh.
Me 1912, ne nje papirus egjiptian, u zbulua nje drame e shkrimtarit të lashtë grek Sofokli, e titulluar "Trashëgimtarët". Kjo vepër është shkruar para 1355 viteve.
Albert Ajnshtajn, shkencetari me i madh boteror e perdori trurin vetem 14%.
Isak Njutoni është shkenctari qe beri zbulimin ne moshen me te re (25 vjeç).
Gëte e shkroi nje tregim ne shtate gjuhe kur ishte vetem 10 vjeç.
Shkretëtira e Saharasë ka një sipërfaqe sa tërë Evropa. Siperfaqja e saj është sa nente shkretetirat me te medha te botes se bashku.
Katedralja e Milanos është ndertuar me 1579 dhe ne te janë 40.000 ndenjëse.
Ura me e larte ne bote është ura mbi lumin Arkansas ne Kolorado te SHBA-se. Lartesia e kesaj ure nga siperfaqja e ujit është 325 m.
Në Bashkimin Evropian çdo 33 sekonda prishet një martesë. Viktimat janë fëmijët.
Gjate vitit te pare te jetes, foshnjes i trefishohet madhesia e trurit.
Asnjë ushtar i NATO-s nuk humbi jetën kundër forcave serbe, ndërsa 545 ushtarë, (33 të tjerë janë të zhdukur), të Ushtrisë jugosllave gjetën vdekjen gjatë konfliktit më të shkurtër në botë që njeh historia e luftërave, për vetëm 78 ditë njoftohet në një raport nga Selia e NATO-s.


NATO i shkatërroi Ushtrise Jugosllave 93 tanke, 153 mjete tjera transportuese luftarake. Gjatë bombardimeve kanë pasur 38.000 fluturime, 10.000 bombardime dhe 2700 misione kundërajrore. Sulmet nisën me më pak se 400 aeroplanë, ku NATO përfundoi bombardimet me 1100 aeroplanë të të gjitha llojeve më moderne, ku kishte edhe të tillë që për herë të parë ishin përdorur në këtë fushatë sulmesh kundër Serbisë.
Në qershor të v. 1999 jashtë Kosovës ishin 986.000 ikanakë të dëbuar nga forcat ushtarake serbe. Shumë shpejt, pas çlirimit u kthyen mbi 800.000 shqiptarë.
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa, me të do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokës me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
Jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë..
Dielli mund të nxërë brenda tij një milion Toka.
Grimcat e hekurit të gjetura në Hënë dhe të sjella në Tokë kanë një veti të veçantë, ato nuk ndryshken.
Në Italinë mesjetare puthjet nuk mund të merreshin ose jepeshin thjeshtë. N.q.s. një burrë e një grua shiheshin në publik duke u përqafuar ata ishin të detyrurar të martoheshin.
Flokët dhe thonjtë vazhdojnë të rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur.
20% e energjisë së trupit përdoret nga truri.
Në Detin e Vdekur për shkak të përqindjes së lartë të kripës nuk ka qënie të gjalla në të.
Përgjatë 75 vjetësh jetë kalon më tepër se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lëng nëpër zorrë.
I pari që ka filluar shërbimin postar ka qenë Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shërbimi postar bëhej me kuaj dhe me deve.
Në shekullin e X, Raziu bëri operacionin e parë me qepje, ku penjtë e nevojshëm i përgatiti nga zorrët e kafshëvë.
Portreti i Raziut, mjek dhe filozof i dëgjuar arab, i cili u bë i dëgjuar sidomos me veprën e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur në Universitetin e Prixhetonit.
Mjeku musliman Eraziu i njohur në Evropë si Razes ka shkruar 220 vepra mjekësore ku disa prej tyre janë Enciklopedi.
Në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.
Në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.
Për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është futur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinuesve e bëri Hasan El-Marakeshi më 1299.
Në vitin 1957 mbreti i Francës Henri i III themeloi në Paris katedrën e gjuhës arabe që të lehtësojë zhvillimin e studimeve mjeksore.
Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatë gjithë jetës së tij ndërtoi jo më pak se 355 ndërtesa apo komplekse: 81 xhami të mëdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujësjellësa. Kryevepra e tij është Xhamija Selimije e ndërtuar në vitin 1522. Në baze të projekteve të tij ndërmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndërtua Xhamia Blu.
Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se King Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !!
Televizioni u zbulua nga J. L. Bajd, më 1928.
Automobili i parë u ndertua nga Karl Benc më 1885.
Vëllezërit Orvil Urajt dhe Virbur Urajt, më 17 dhjetor të vitit 1903 të parën bënë fluturimin me aeroplan motorik në Kiti Hejk të SHBA-ve.
Telefonin e zbuloi Aleksandër Graham Bell, më 1875.


Qyteti më i madh në botë është Meksiko Siti i cili ka mbi pesëmbëdhjetë milionë banorë.
Oqeani më i madh është Oqeani Paqësor. Sipërfaqja e tij është 179.680.000. km. katrorë kurse oqeani më i vogël është Oqeani i Ngrirë i Veriut që ka 14.090.000 km. katrorë.
Gadishulli më i madh në botë është ai i Arabisë, me sipërfaqe 2.730.000 km. katrorë.
Ishulli më i madh në botë është Grënlanda me sipërfaqe 2.175.600 km. katrorë.
Thellësia më e madhe në botë është në Ishujt Mariana, e quajtur Çelengjer. Kjo thellësi arrinë në 11.033 metra.
Pika më e lartë në botë është Mont Everesti. Lartësia e saj arrinë në 8.848 metra. Për herë të parë e pushtuan alpinistët e Zelandës së Re, me në krye Edmund Hilarin, më 29 maj 1953.
Nervi pamor i syrit përbëhet prej 500 mijë fijesh të cilat nëse renditen njëra pas tjetrës do të arrijnë gjatësinë 60 kilometra.
Në mjedisin e hapur kur nuk fryejnë erërat, zëri i njeriut mund të dëgjohet 200 metra larg.
Gratë e fisit Bambara të cilët jetojnë në Senegal, tërë trupin e lyejnë me baltë të kuqe.
Skandinavët dikur kan prodhuar litarë shumë të fortë duke shfrytëzuar rrënjët e drunjëve sidomos të pishës.
Në vitin 1795 një nënpunës në Berlin të parit i lindi të parit ideja që shtëpitë në qytet të shënoheshin me numra, kurse emërimi i rrugëve është bërë shumë më vonë.
Vendasit nga ujdhesa Bolia në Indonezi gjatë lëvrimit të arës ia vënë rreth qafës kaut thesin e mbushur me gurë të rëndë në mënyrë që t'ia ndalojnë shpejtësinë gjatë lëvrimit
Piktori i njohur Leonardo da Vinçi ka qenë shumë i fuqishëm, ai ka mundur me duar të këpus patkoin e hekurit.(?!)
Sipas shkencëtarëve amerikanë, Hëna çdo një mijë vjet largohet nga Toka për 20 metra për shkak të dobësimit të fuqisë tërheqëse të Tokës - rëndesës).
Eskimezët kur e lëshojnë shtëpinë patjetër e rrëzojnë së paku një pjesë të shtëpive të tyre të ndërtuar prej akulli në mënyrë që ajo të mos bëhet strehim i shpirtrave të këqinj.
Fjala e pare e përçuar nepermjet telefonit është "Uatson eja këtu - më duhesh" dhe është thën nga shpikësi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uatson. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir, qe ka jetuar ne shek.VII. Ai ishte 2.78 m i gjate. Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m. Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave. Mesatarisht,çdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
për te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe për kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
ne çdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
Kur u duken për here te pare ne Australi, europianet vune re nje kafshe te cuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.
-Ç"eshte kjo? - i pyesnin ata indiligjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.


Qe nga ajo kohe kafsha e çuditshme u quajt kanguru. Kur me vone studjuan gjuhen vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do te thot "nuk kuptoj".
ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte
pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.
mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta është se krokodilit nuk i vjen keq për kafshen e ngrene por është gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
Ne qytetet e medha te Amerikes, shtetasit fotografohen afersisht 20 here ne dite?
Gjithcka qe ngarkon ne karten bankare është ne nje baze te dhenash qe policia, mes te tjeresh, mund takontrolloje?
Supermarkatat ndjekin gjithcka qe blen dhe e kalojne kete informacion direkt ne firmat e marketingut?
Punedhenesi juaj është i lejuar te lexoje posten tuaj elektronike dhe nese perdorni sigurimin shendetesor qe ju ka dhene kompania për te blere ilace, pronari është i lire te futet ne ate informacion?
Kompjuterat shteterore e kontrollojne e-mailin tuaj për gjuhe armiqesore?
Bisedat tuaja telefonike mund te pergjohen dhe numrat tuaj mund te kopjohen nga pergjues me skaner apo analizatore policore?
Mund t'i regjistroni te gjitha levizjet tuaja sa here qe perdorni ATM apo karta krediti?
Mbikqyreni sa here vizitoni web-site. Serveri di cfare kerkoni, cfare terhiqni nga kompjuteri,sa gjate qendroni ne nje faqe?
Agjencite e inteligjences tashme perdorin "micro-bots"-- te cilat janë pulte te vogla kontrolli, nje lloj "insekti" elektronik i cili mund te fluturoje ne shtepine tuaj dhe te shikoje gjithcka pa u vene re?
Cdokush për 100 dollare mund te pergjoje linjen tuaj telefonike, bisedat tuaja?
Nje teknologji e re e quajtur TEMPEST mund te kape dhe te regjistroje ate cfare je duke shtypur ne kompjuter, vetem 100 kembe larg, permes murit?
Syri i nje struci është me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç janë ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lirë.
Vetem mushkonjat femra pickojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.


96% e sallates është uje.
Ne 1 kg limon ka me tepër sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me tepër rruge te asfaltuara është Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prene e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me tepër se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte është gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me tepër se 9 here.
Femrat i perpelisin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në
çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës
ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.
Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë së botës.
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Pastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
Mbi vezen:
Në Romën e lashte veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.
Në Egjypt veza konsiderohej një privilegj dhe monopol i faraonëve, sacërdotëve dhe shtresave të larta të shoqërisë.
Qytetërimet antike, egjiptianët, persianët, grekët e romakët, e kanë kuptuar mjaft mirë se veza e pulës është burim energjie dhe vlerash të papërsëritshme ushqimore.
Në botë veza konsiderohet si ushqimi që ka furnizuar për shekuj me radhë proteinën më të mirë me origjinë shtazore dhe si ushqimin që ka shpëtuar popuj të tërë nga rreziku i të mosushqyerit ose të ushqyerit të keq.
Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.
Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumezimit.
Peshkaqenët nuk sëmuren.
Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.
Krokodili, është ajo lloj kafshe, qe vazhdon e zgjatet deri ne diten e fundit te jetes.
Krokodili me gjatesine rekord, është gjetur ne Amerike, dhe ishte i gjate 7,2 metra.
Biblioteka me e madhe ne bote, gjendet ne Kryeqytetin amerikan, Washington. Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800. Ne te gjenden 107 milione shkrime te te gjitha llojeve.
Poezia me e gjate ne bote,u perfundua mbas 30 vitesh pune, nga Shkrimtari Jose´ Rumanzo nga Ekuadori. Mrekullia e tij "Perusia" ne te cilen ai shqyrton fundin e botes,perbehej nga 7 Vellime, me 5000 faqe gjithsej, dhe nga 230 000 rreshta. Pas tij vjen, Komediani Dante Aligheri, me Komedine Hyjnore. Afersisht 30 000 reshta.
Mbajtes rekordi për derrin me te dhjamosur ne histori,mbahet nga amerikani Eber Big Boy,i cili jetonte ne shtetin Carolina. Ai peshonte 863,6 kg dhe arriti te çudiste me kete peshe ekspertet para peshores.
Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun internacional..eshte mbiemri Chang.Rreth 75 milione njerez ne Kine,kane kete mbiemer.
Vendin e dyte,për mbiemrin me te perdorshem e ka,mbiemri Smith,ne Angli.Rreth 800 000 veta e kane kete mbiemer. Vendin e trete e ze mbiemri Müller,ku 10 % e popullsise quhet me kete mbiemer.
Trimmatom nanus është peshku më i vogel në botë me gjatsi 8.6 mm (mashkulli) dhe 8.9 mm (femra).
Tuneli më i madh nën det është ai i Sekanit në Japoni me gjatësi 53850m.
Aeroporti më i madh i botës është CHEK LAP KOK në Hong Kong me sipërfaqe 1248 ha.
Temperatura më e lartë e regjistruar në botë është 57,5 gradë në Elaziz të Libisë (Afrikë), kurse më e ulta u regjistrua në stacionin Vostok Antarktidë -89,6 gradë.
Ndërtesa më e lartë prej 558 metrave është duke u ndërtuar në Xhakarta të Indonezisë.
Brenda dites bëhen rreth 45000 fluturime ajrore duke transportuar mbi 3,5 milionë udhëtarë.
Nëse do të mblidhej gjatësia e hapave që bëhen nga njerëzit në 24 orë, kjo largësi do të ishte e barabartë me 88 vajtje ardhje tokë-diell.
ELEFANTI AFRIKAN - Me gjithë peshën e tij të rëndë mund të vrapojë me shpejtësi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.
RACA - Në botë raca e bardhë përfshin 46% të popullsisë së përgjithshme botërore, raca e verdhë 36%, raca e zezë 6% dhe racat e përziera 12%.
PALOS - Eshtë liman spanjoll (port) prej ku u nis Kristofor Kolombi (në pranveren e vitit 1492) për në Indi, në të vërtetë ai kishte mbërritur në Amerikë. Dhe kështu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikës.
ÇDO DITE - Në botë kontrollohen rreth 3 milionë pasaporta udhëtarësh, që po të vendosen njëra mbi tjetrën do të arrijnë një lartësi me mijëra kilometra.
EPIDEMITE - "Murtaja e zezë" në Evropë dhe Azi më 1347-51 shkaktoi rreth 75 milion të vdekur, gripi më 1918-20 në gjithë botën shkaktoi mbi 21 milion të vdekur.
FLUTURA - Më e madhe në botë është ajo e Braziliane Erebius Agripina që ka gjatësi të krahëve të hapura 20-25 cm.
KOSOVA - Me sipërfaqe prej 10897 km2 zotëron një potencial mineral të tillë që të krahasohet me provincat më të përmendura në Evropë si Ruhri, Silezio, Sudeto etj.
TITANIKU - Eshtë anija që konsiderohet si anija e parë gjigante në botë. Kapaciteti ka qenë 46000 ton me gjatësi 268 m dhe lartësi 53 m. Mund të udhëtonin 1343 udhëtarë, ndërsa tani si anije më gjigante është anija Freedom e cila peshon 2,7 miljon ton, gjatësi prej 1296 m, dhe lartësi 105 m, ku mund të udhëtojnë 65000 veta në 20000 apartamente pra një qytet i tërë lundrues.
SHPEJTESIA E DISA KAFSHEVE - Kërmilli lëviz me shpejtësi prej 0,05 km/h, rreth 100 herë më ngadal se njeriu. Breshka konsiderohet se ec ngadal por ajo arrin 0,37km/h. Macja ecën me shpejtësi 50 km/h. Miu arrin shpejtësi rreth 10 km/h.
LUFTA - Më e gjatë zgjati 115 vjet ndërmjet Francës dhe Anglisë ndërsa ajo më e shkurta në vitin 1896 ndërmjet Britanisë dhe Zanzibarit që zgjati vetëm 38 minuta.
Sot në të gjithë botën qarkullojnë rreth 630 milion automobila dhe çdo ditë në botë prodhohen rreth 137.000 automjete
Virgjinia - Eshtë kolonia e parë e anglezeve në Amerikë.
SOFISTE - Quheshin mësuesit udhëtarë te helenet
Bomba atomike - Për herë të parë, me 6 gusht është hedhur në Hiroshima të Japonisë, ku humbën jetën më se 155200 veta. Kjo bombe kishte masën 4080 kg.
Ekzistojne rreth 6000 semundje gjenetike dhe nga këto vetëm për një pjesë shumë e vogël është e sherueshme aktualisht. Shpresohet qe me deshifrimin e materialit gjenetik të arrihet te kuptohen me mirë sëmundjet,mekanizmat e tyre dhe mundesisht ndonjë kurim i mundshem.
Shteti me numrin më të madh të farmacistëve është Kina, e cila në vitin 1995 kishte të regjistruar 418000 të tillë. Që prej 20000 vitesh kinezët kurohen me mjekimet tradicionale të përgatitura nga farmacistët.
Principata e Monakos është vendi me numrin më të madh të telefonave për frymë pasi numëron 1994 telefona për çdo 1000 persona.
Mari Kyri është femra e parë që mori çmimin Nobel, njëkohësisht dhe femra e vetme që ka marrë dy çmime Nobel, një për zbulimin dhe studimin e radioaktivitetit me 1903, ndërsa me 1911 asaj për herë të dyte iu dha çmimi Nobel në Kimi.
Klaud Galeni mendohet si babai i farmacisë.


Back to top Go down
View user profile http://vushtrria.4rumer.com
 
Pjesa Eduaktive
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Vushtrria Forum :: Te ndryshmet-
Jump to: