Jusuf Dobra (JusaBond)
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Rregullat e dembelise

Go down 
AuthorMessage
arnokPosts : 19
Join date : 2009-09-23

PostSubject: Rregullat e dembelise   Wed Sep 23, 2009 3:54 pm

1.Ç'mund të bësh sot,mos e lër për nesër,lëre për pasnesër ,ndoshta zgjidhet vetë problemi.
2. Gjëja që nuk zgjidhet vetë për 30 ditë,nuk ja vlen të merresh me të.
3. Ne skemi frikë nga puna,sepse dimë të ruhemi nga ajo.
4.Nuk duhet të dëshirosh vdekjen e shefit ,por të bësh në atë mënyrë që ai vetë ta dojë.
5.Puna është burim shëndeti,prandaj le të punojnë të sëmurët.
6.Puna e ka krijuar njeriun ,por dhe pushimi s'ka vrarë njeri.
7.Dembelizmi është shëndet i pastër.
8.N.q.s kolegu jot punon,kjo nuk është një motiv që të bësh të njëjtën gjë.
9.Vëndi i punës nuk është kafene apo (bar) që të rrish gjithë ditën atje.
10.Është e vërtetë që puna e fisnikëron njeriun, por shoqëria jonë nuk ka nevojë për aristokratë.
11.Kush nuk punon nuk gabon dhe kush nuk gabon meriton të ngrihet në detyrë.
12.Ç'do njeri duhet të ketë një aktivitet,por kjo s'duhet të degjenerojë në punë.1. Njeriu lind i lodhur,ndaj jeton per te pushuar.
2. Duaje krevetin tend me shum se veten.
3. Pusho diten qe te mundesh me flet naten.
4. Mos puno - puna te mbyt.
5. Nese e sheh ndokend duke pushuar - ndihmoji.
6. Puno sa me pak qe mundesh-e at qe mundesh leja dikujt tjeter.
7. Nen hije eshte shpetimi - nga pushimi akoma askush nuk ka vdek.
8. Puna shkakton semundje -mos vdis i ri.
9. Kur rastesisht te vjen deshira per me punu,ulu pusho,do ta shohish se te kalon shpejt.
10. Kur shef duke ngrene dhe duke pi - bashkangjitu.Kur shef duke punu-largoju e mos pengo.
Back to top Go down
View user profile
 
Rregullat e dembelise
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Vushtrria Forum :: Argëtime-
Jump to: